Hirose Electric Co Ltd DF33C-8DP-3.3DSA(24)
DF33C-8DP-3.3DSA(24) picture photo
Mfg. Part Number
DF33C-8DP-3.3DSA(24)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 3.3MM PCB VERT 8POS
Datasheet Download
DF33C-8DP-3.3DSA(24).pdf
Availability of DF33C-8DP-3.3DSA(24)
QUANTITY
DF33C-8DP-3.3DSA(24) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF33C-8DP-3.3DSA(24)
Internal Part NumberEIS-DF33C-8DP-3.3DSA(24)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Video FileConnectors for the Smart House - Hirose
Featured ProductDF33C Series Connectors
Standard Package75
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesEnerBee™ DF33C
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.130" (3.30mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.228" (5.80mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF33C-8DP-3.3DSA(24)
Related LinksDF33C-8DP-, DF33C-8DP-3.3DSA(24) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF33C-8DP-3.3DSA(24) Details Description
Related parts for DF33C-8DP-3.3DSA(24)
FUSE PTC 11.0A 16V RESET RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP TACT RND RED/FROSTD WHT LENS datasheet.pdf
DURA WRAP 1" BLACK 25' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 50/PK datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 150 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf