Hirose Electric Co Ltd DF36-15S-0.4V(51)
DF36-15S-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF36-15S-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 15 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF36-15S-0.4V(51).pdf
Availability of DF36-15S-0.4V(51)
QUANTITY
DF36-15S-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF36-15S-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF36-15S-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
Featured ProductDF36 Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF36
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF36-15S-0.4V(51)
Related LinksDF36-15S, DF36-15S-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF36-15S-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF36-15S-0.4V(51)
RES 400 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DIODE MODULE BOD 1.25A 1700V datasheet.pdf
IC CONV R/D VAR RES OSC 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A TIN T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIES KRIMPTITE QD 14-22 AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf