Renesas Electronics America DF36049GHV
DF36049GHV picture photo
Mfg. Part Number
DF36049GHV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP
Datasheet Download
DF36049GHV.pdf
Availability of DF36049GHV
QUANTITY
DF36049GHV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF36049GHV
Internal Part NumberEIS-DF36049GHV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesR8C Product Overview
Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Digital to Analog Converter Part 1
Digital to Analog Converter Part 2
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8/300H Tiny
PackagingTray
Core ProcessorH8/300H
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SCI
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O59
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF36049GHV
Related LinksDF360, DF36049GHV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF36049GHV Details Description
Related parts for DF36049GHV
RES SMD 60.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 548MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf