Hirose Electric Co Ltd DF36A-25S-0.4V(51)
DF36A-25S-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF36A-25S-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 25 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF36A-25S-0.4V(51).pdf
Availability of DF36A-25S-0.4V(51)
QUANTITY
DF36A-25S-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF36A-25S-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF36A-25S-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
Featured ProductDF36 Series
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF36
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF36A-25S-0.4V(51)
Related LinksDF36A-25S, DF36A-25S-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF36A-25S-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF36A-25S-0.4V(51)
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 10OUT 6'C datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 10" YEL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
1.25MM M/L 26POS 26AWG 150MM datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf