Hirose Electric Co Ltd DF36A-40S-0.4V(51)
DF36A-40S-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF36A-40S-0.4V(51)
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF36A-40S-0.4V(51).pdf
Availability of DF36A-40S-0.4V(51)
QUANTITY
DF36A-40S-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF36A-40S-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF36A-40S-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
Featured ProductDF36 Series
Standard Package4,000
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF36A-40S-0.4V(51)
Related LinksDF36A-40S, DF36A-40S-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF36A-40S-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF36A-40S-0.4V(51)
CONN EDGE AGP DUAL 1MM 132 POS datasheet.pdf
LED PRISM 3MM ALGAAS RED SMT datasheet.pdf
IC QUAD DATA SELECT/MUX 16-SSOP datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 28POS 1MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf