Hirose Electric Co Ltd DF36AJ-40S-0.4V(51)
DF36AJ-40S-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF36AJ-40S-0.4V(51)
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF36AJ-40S-0.4V(51).pdf
Availability of DF36AJ-40S-0.4V(51)
QUANTITY
DF36AJ-40S-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF36AJ-40S-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF36AJ-40S-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
Featured ProductDF36 Series
Standard Package500
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF36AJ-40S-0.4V(51)
Related LinksDF36AJ-40, DF36AJ-40S-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF36AJ-40S-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF36AJ-40S-0.4V(51)
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 20POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.033UF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf