Hirose Electric Co Ltd DF37B-10DP-0.4V(51)
DF37B-10DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-10DP-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-10DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF37B-10DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF37B-10DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-10DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37B-10DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-10DP-0.4V(51)
Related LinksDF37B-10D, DF37B-10DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-10DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37B-10DP-0.4V(51)
IDC CABLE - MKR50K/MC50F/MCE50K datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 240W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED WHITE 3300K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf