Hirose Electric Co Ltd DF37B-16DS-0.4V(75)
DF37B-16DS-0.4V(75) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-16DS-0.4V(75)
Brief Description
CONN RCPT 16POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-16DS-0.4V(75).pdf
Availability of DF37B-16DS-0.4V(75)
QUANTITY
DF37B-16DS-0.4V(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-16DS-0.4V(75)
Internal Part NumberEIS-DF37B-16DS-0.4V(75)
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-16DS-0.4V(75)
Related LinksDF37B-16D, DF37B-16DS-0.4V(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-16DS-0.4V(75) Details Description
Related parts for DF37B-16DS-0.4V(75)
IC SW DUAL ANLG CMOS SPST 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.5A 175 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220 datasheet.pdf
RES 160K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:8 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
IC CONV I.MX6 48LQFP datasheet.pdf
CAP POLY 82UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf