Hirose Electric Co Ltd DF37B-24DS-0.4V(74)
DF37B-24DS-0.4V(74) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-24DS-0.4V(74)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-24DS-0.4V(74).pdf
Availability of DF37B-24DS-0.4V(74)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF37B-24DS-0.4V(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-24DS-0.4V(74)
Internal Part NumberEIS-DF37B-24DS-0.4V(74)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-24DS-0.4V(74)
Related LinksDF37B-24D, DF37B-24DS-0.4V(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-24DS-0.4V(74) Details Description
Related parts for DF37B-24DS-0.4V(74)
FIXED IND 150UH 135MA 8.16 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO-214AA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 10W datasheet.pdf