Vishay/Dale RWR81N23R7FRBSL
RWR81N23R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N23R7FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N23R7FRBSL.pdf
Availability of RWR81N23R7FRBSL
QUANTITY
RWR81N23R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N23R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N23R7FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N23R7FRBSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N23R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N23R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N23R7FRBSL
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf