Hirose Electric Co Ltd DF37B-34DP-0.4V(75)
DF37B-34DP-0.4V(75) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-34DP-0.4V(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 34POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-34DP-0.4V(75).pdf
Availability of DF37B-34DP-0.4V(75)
QUANTITY
DF37B-34DP-0.4V(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-34DP-0.4V(75)
Internal Part NumberEIS-DF37B-34DP-0.4V(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions34
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-34DP-0.4V(75)
Related LinksDF37B-34D, DF37B-34DP-0.4V(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-34DP-0.4V(75) Details Description
Related parts for DF37B-34DP-0.4V(75)
CONN PLUG POSI-LOC 3POS .093 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
BOARD BLUECORE5-MULTIMEDIA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 40 PO datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 480VAC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-F PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf