Hirose Electric Co Ltd DF37B-60DP-0.4V(53)
DF37B-60DP-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-60DP-0.4V(53)
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-60DP-0.4V(53).pdf
Availability of DF37B-60DP-0.4V(53)
QUANTITY
DF37B-60DP-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-60DP-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37B-60DP-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-60DP-0.4V(53)
Related LinksDF37B-60D, DF37B-60DP-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-60DP-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37B-60DP-0.4V(53)
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED ROUND BLUE datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 1.10A 6V HLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 66MM datasheet.pdf
CAP MICA 0.082UF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf