Yageo NKN1WSJR-52-0R68
NKN1WSJR-52-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
NKN1WSJR-52-0R68
Brief Description
RES 0.68 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
NKN1WSJR-52-0R68.pdf
Availability of NKN1WSJR-52-0R68
QUANTITY
NKN1WSJR-52-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN1WSJR-52-0R68
Internal Part NumberEIS-NKN1WSJR-52-0R68
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN1WSJR-52-0R68
Related LinksNKN1WSJR, NKN1WSJR-52-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
NKN1WSJR-52-0R68 Details Description
Related parts for NKN1WSJR-52-0R68
IC DVR RS485 LOW PWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR DUAL 10-DFN datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1A 400V WOG datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC QUAD LP 3G HD SD RECLOCKER datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf