Hirose Electric Co Ltd DF37B-60DP-0.4V(75)
DF37B-60DP-0.4V(75) picture photo
Mfg. Part Number
DF37B-60DP-0.4V(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37B-60DP-0.4V(75).pdf
Availability of DF37B-60DP-0.4V(75)
QUANTITY
DF37B-60DP-0.4V(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37B-60DP-0.4V(75)
Internal Part NumberEIS-DF37B-60DP-0.4V(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.030" (0.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37B-60DP-0.4V(75)
Related LinksDF37B-60D, DF37B-60DP-0.4V(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37B-60DP-0.4V(75) Details Description
Related parts for DF37B-60DP-0.4V(75)
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC SOT25 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 150' NM UHFM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOP datasheet.pdf