Vishay/Dale RN50C6651FBSL
RN50C6651FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6651FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6651FBSL.pdf
Availability of RN50C6651FBSL
QUANTITY
RN50C6651FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6651FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C6651FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6651FBSL
Related LinksRN50C6, RN50C6651FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6651FBSL Details Description
Related parts for RN50C6651FBSL
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 5V datasheet.pdf
CONN HEADR 14POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 78POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 23 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
VRT GEARBOX 5:1 64MM datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf