Hirose Electric Co Ltd DF37C-20DS-0.4V(51)
DF37C-20DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF37C-20DS-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37C-20DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF37C-20DS-0.4V(51)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF37C-20DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37C-20DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF37C-20DS-0.4V(51)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTablet PC Connectors - Hirose
Standard Package8,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37C-20DS-0.4V(51)
Related LinksDF37C-20D, DF37C-20DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37C-20DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF37C-20DS-0.4V(51)
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28TSOP datasheet.pdf
HEADER 26POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
FUSE 10A 415V HOUSE SERVICE BS88 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .250 BLUE datasheet.pdf
NC CARD 1M CABLE LD 1 AXIS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
KIT IP CAMERA REF DESIGN datasheet.pdf
BUSBAR WITH CONTACT PIN SIZE #4 datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
GT 7C 7#16S SKT PLUG datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 0805 datasheet.pdf