Hirose Electric Co Ltd DF37CJ-40DS-0.4V(53)
DF37CJ-40DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37CJ-40DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37CJ-40DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37CJ-40DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37CJ-40DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37CJ-40DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37CJ-40DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.23mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37CJ-40DS-0.4V(53)
Related LinksDF37CJ-40D, DF37CJ-40DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37CJ-40DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37CJ-40DS-0.4V(53)
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WIRE SADDLE MICRO TEARDR .11" datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 25MA 71 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 8.25 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP FOR HL 18-22AWG datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 3POS STR TIN datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 9' TNCM-TNCM datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf