Hirose Electric Co Ltd DF37NC-16DS-0.4V(53)
DF37NC-16DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NC-16DS-0.4V(53)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 16POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NC-16DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37NC-16DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37NC-16DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NC-16DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37NC-16DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NC-16DS-0.4V(53)
Related LinksDF37NC-16D, DF37NC-16DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NC-16DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37NC-16DS-0.4V(53)
TERM SOLDER TURRET .187" .078"L datasheet.pdf
TEST LEAD 16AWG 5000V GRN 1000' datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 15V OUT datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf