Hirose Electric Co Ltd DF37NC-30DS-0.4V(53)
DF37NC-30DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NC-30DS-0.4V(53)
Brief Description
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NC-30DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF37NC-30DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF37NC-30DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NC-30DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF37NC-30DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package1,000
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NC-30DS-0.4V(53)
Related LinksDF37NC-30D, DF37NC-30DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NC-30DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF37NC-30DS-0.4V(53)
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 10PF 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 17POS SGL GOLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1/2" 2S FIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf