Hirose Electric Co Ltd DF37NC-30DS-0.4V(74)
DF37NC-30DS-0.4V(74) picture photo
Mfg. Part Number
DF37NC-30DS-0.4V(74)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF37NC-30DS-0.4V(74).pdf
Availability of DF37NC-30DS-0.4V(74)
QUANTITY
DF37NC-30DS-0.4V(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF37NC-30DS-0.4V(74)
Internal Part NumberEIS-DF37NC-30DS-0.4V(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF37 Series 0.4mm Pitch Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF37
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.98mm
Height Above Board0.038" (0.97mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF37NC-30DS-0.4V(74)
Related LinksDF37NC-30D, DF37NC-30DS-0.4V(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF37NC-30DS-0.4V(74) Details Description
Related parts for DF37NC-30DS-0.4V(74)
CONN HEADER 72POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HOOK datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf