Hirose Electric Co Ltd DF38A-30S-0.3V(51)
DF38A-30S-0.3V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF38A-30S-0.3V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 30 Position 0.012" (0.30mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF38A-30S-0.3V(51).pdf
Availability of DF38A-30S-0.3V(51)
QUANTITY
DF38A-30S-0.3V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF38A-30S-0.3V(51)
Internal Part NumberEIS-DF38A-30S-0.3V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF38
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.012" (0.30mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF38A-30S-0.3V(51)
Related LinksDF38A-30S, DF38A-30S-0.3V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF38A-30S-0.3V(51) Details Description
Related parts for DF38A-30S-0.3V(51)
IC OPAMP GP 180MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 4M 12-24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 6A I2PAKFP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 8GBIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 7.4A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf