Hirose Electric Co Ltd DF3D-10P-2V(20)
DF3D-10P-2V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF3D-10P-2V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2MM VERT TIN
Datasheet Download
DF3D-10P-2V(20).pdf
Availability of DF3D-10P-2V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3D-10P-2V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3D-10P-2V(20)
Internal Part NumberEIS-DF3D-10P-2V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3D-10P-2V(20)
Related LinksDF3D-10, DF3D-10P-2V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3D-10P-2V(20) Details Description
Related parts for DF3D-10P-2V(20)
RES 4.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
1122 METRAL RCT STR PF 5X6 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5POS SIDE ENT 5.08MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 1.5A 6TSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 5A datasheet.pdf
IC TXRX 1/4 LOAD MULTI 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf