Hirose Electric Co Ltd DF3DZ-10P-2H(50)
DF3DZ-10P-2H(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF3DZ-10P-2H(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2MM R/A GOLD
Datasheet Download
DF3DZ-10P-2H(50).pdf
Availability of DF3DZ-10P-2H(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF3DZ-10P-2H(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3DZ-10P-2H(50)
Internal Part NumberEIS-DF3DZ-10P-2H(50)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package17
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3DZ-10P-2H(50)
Related LinksDF3DZ-10, DF3DZ-10P-2H(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3DZ-10P-2H(50) Details Description
Related parts for DF3DZ-10P-2H(50)
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
IC SW SGL 2A HIGH SIDE 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SC 3.81/02/135F 3.2SN OR BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
RF PWR MOSFET 500V 9A TO-247 datasheet.pdf