Hirose Electric Co Ltd DF3Z-10P-2H(21)
DF3Z-10P-2H(21) picture photo
Mfg. Part Number
DF3Z-10P-2H(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2MM RT ANG TIN
Datasheet Download
DF3Z-10P-2H(21).pdf
Availability of DF3Z-10P-2H(21)
QUANTITY
DF3Z-10P-2H(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3Z-10P-2H(21)
Internal Part NumberEIS-DF3Z-10P-2H(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3Z-10P-2H(21)
Related LinksDF3Z-10, DF3Z-10P-2H(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3Z-10P-2H(21) Details Description
Related parts for DF3Z-10P-2H(21)
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER SGL NON-INV OD SOT-353 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE CA 0.4" datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 5000' datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC VOICEPORT FXS 8KHZ 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf