Hirose Electric Co Ltd DF3Z-12P-2V(50)
DF3Z-12P-2V(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF3Z-12P-2V(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 12POS 2MM VERT GOLD
Datasheet Download
DF3Z-12P-2V(50).pdf
Availability of DF3Z-12P-2V(50)
QUANTITY
DF3Z-12P-2V(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF3Z-12P-2V(50)
Internal Part NumberEIS-DF3Z-12P-2V(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package14
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF3
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF3Z-12P-2V(50)
Related LinksDF3Z-12, DF3Z-12P-2V(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF3Z-12P-2V(50) Details Description
Related parts for DF3Z-12P-2V(50)
RELAY SSR 5A 24VAC AC-IN ZERO-X datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.65A 6WLCSP datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf