Hirose Electric Co Ltd DF4-10P-2R26
DF4-10P-2R26 picture photo
Mfg. Part Number
DF4-10P-2R26
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN PLUG 10POS AWG26 STRAIGHT
Datasheet Download
DF4-10P-2R26.pdf
Availability of DF4-10P-2R26
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF4-10P-2R26 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF4-10P-2R26
Internal Part NumberEIS-DF4-10P-2R26
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesDF4
PackagingBulk
Connector TypeIndividual Wires
Number of Positions10
Cable Pitch0.079" (2.00mm)
Board-Side Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge26 AWG, Stranded
FeaturesClosed End
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF4-10P-2R26
Related LinksDF4-10, DF4-10P-2R26 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF4-10P-2R26 Details Description
Related parts for DF4-10P-2R26
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 59MA 66 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL 4PIN R/A PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 2% 100V 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf