Hirose Electric Co Ltd DF4-10P-2R28
DF4-10P-2R28 picture photo
Mfg. Part Number
DF4-10P-2R28
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN PLUG 10POS AWG28 STRAIGHT
Datasheet Download
DF4-10P-2R28.pdf
Availability of DF4-10P-2R28
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF4-10P-2R28 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF4-10P-2R28
Internal Part NumberEIS-DF4-10P-2R28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesDF4
PackagingBulk
Connector TypeIndividual Wires
Number of Positions10
Cable Pitch0.079" (2.00mm)
Board-Side Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG, Stranded
FeaturesClosed End
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF4-10P-2R28
Related LinksDF4-10, DF4-10P-2R28 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF4-10P-2R28 Details Description
Related parts for DF4-10P-2R28
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 24PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 33PF 10KV datasheet.pdf