Hirose Electric Co Ltd DF4-11P-2R26
DF4-11P-2R26 picture photo
Mfg. Part Number
DF4-11P-2R26
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN PLUG 11POS AWG26 STRAIGHT
Datasheet Download
DF4-11P-2R26.pdf
Availability of DF4-11P-2R26
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF4-11P-2R26 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF4-11P-2R26
Internal Part NumberEIS-DF4-11P-2R26
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesDF4
PackagingBulk
Connector TypeIndividual Wires
Number of Positions11
Cable Pitch0.079" (2.00mm)
Board-Side Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge26 AWG, Stranded
FeaturesClosed End
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF4-11P-2R26
Related LinksDF4-11, DF4-11P-2R26 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF4-11P-2R26 Details Description
Related parts for DF4-11P-2R26
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 1POS datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 6SIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf