Hirose Electric Co Ltd DF4-12P-2C
DF4-12P-2C picture photo
Mfg. Part Number
DF4-12P-2C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN PLUG 12POS SINGLE CRIMP
Datasheet Download
DF4-12P-2C.pdf
Availability of DF4-12P-2C
QUANTITY
DF4-12P-2C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF4-12P-2C
Internal Part NumberEIS-DF4-12P-2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesDF4
PackagingBulk
Connector TypeHousing
Number of Positions12
Cable Pitch0.079" (2.00mm)
Board-Side Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting Type-
Cable TerminationCrimp
Wire Gauge-
FeaturesContacts Not Included
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Number of Positions Loaded-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF4-12P-2C
Related LinksDF4-1, DF4-12P-2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF4-12P-2C Details Description
Related parts for DF4-12P-2C
CONN HEADER 58POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TPS2021EVM-290 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 3.3V 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44QFP datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 3500K 4SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 55MM datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 66MHZ 24BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf