Hirose Electric Co Ltd DF40C-100DS-0.4V(51)
DF40C-100DS-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-100DS-0.4V(51)
Brief Description
CONN RCPT 100POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-100DS-0.4V(51).pdf
Availability of DF40C-100DS-0.4V(51)
QUANTITY
DF40C-100DS-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-100DS-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40C-100DS-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-100DS-0.4V(51)
Related LinksDF40C-100D, DF40C-100DS-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-100DS-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40C-100DS-0.4V(51)
FLEX CABLE - AFG08G/AF08/AFE08T datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EPROM MCU/8BIT CMOS EMULATION CH datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TOOL CRIMP FOR INS CBL LUGS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf