TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-14DE5-24
KUP-14DE5-24 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-14DE5-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
KUP-14DE5-24.pdf
Availability of KUP-14DE5-24
QUANTITY
KUP-14DE5-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-14DE5-24
Internal Part NumberEIS-KUP-14DE5-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current51mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.25 W
Coil Resistance472 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-14DE5-24
Related LinksKUP-14, KUP-14DE5-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-14DE5-24 Details Description
Related parts for KUP-14DE5-24
CAP CER 1000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 64UF 250V QC TERM datasheet.pdf
TRANSDCR VLTAGE 0-50VAC AVRG RMS datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.5A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY 1MM NPN 10-30V datasheet.pdf