Hirose Electric Co Ltd DF40C-24DP-0.4V(58)
DF40C-24DP-0.4V(58) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-24DP-0.4V(58)
Brief Description
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-24DP-0.4V(58).pdf
Availability of DF40C-24DP-0.4V(58)
QUANTITY
DF40C-24DP-0.4V(58) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-24DP-0.4V(58)
Internal Part NumberEIS-DF40C-24DP-0.4V(58)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions24
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-24DP-0.4V(58)
Related LinksDF40C-24D, DF40C-24DP-0.4V(58) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-24DP-0.4V(58) Details Description
Related parts for DF40C-24DP-0.4V(58)
IC REG LDO 5V 0.15A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 315MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
PHOTO datasheet.pdf
IC AMP RF LDMOS 20W DSO-20 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC TXRX RS-485/RS-422 SOT-23 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf