Hirose Electric Co Ltd DF40C-34DP-0.4V(58)
DF40C-34DP-0.4V(58) picture photo
Mfg. Part Number
DF40C-34DP-0.4V(58)
Brief Description
CONN HDR 34POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40C-34DP-0.4V(58).pdf
Availability of DF40C-34DP-0.4V(58)
QUANTITY
DF40C-34DP-0.4V(58) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40C-34DP-0.4V(58)
Internal Part NumberEIS-DF40C-34DP-0.4V(58)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions34
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40C-34DP-0.4V(58)
Related LinksDF40C-34D, DF40C-34DP-0.4V(58) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40C-34DP-0.4V(58) Details Description
Related parts for DF40C-34DP-0.4V(58)
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
2.5 W/W REC HSG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
OCEAN END FEED APPLICATOR datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf