Hirose Electric Co Ltd DF40GB-48DP-0.4V(51)
DF40GB-48DP-0.4V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF40GB-48DP-0.4V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 0.4MM SMD 48POS SHLD
Datasheet Download
DF40GB-48DP-0.4V(51).pdf
Availability of DF40GB-48DP-0.4V(51)
QUANTITY
DF40GB-48DP-0.4V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40GB-48DP-0.4V(51)
Internal Part NumberEIS-DF40GB-48DP-0.4V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
DF40 Board-to-Board/Board-to-FPC Connectors
Featured ProductDF40 Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions48
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesShielded, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.045" (1.14mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40GB-48DP-0.4V(51)
Related LinksDF40GB-48D, DF40GB-48DP-0.4V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40GB-48DP-0.4V(51) Details Description
Related parts for DF40GB-48DP-0.4V(51)
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
304 X-HEAVY CONT BANDING datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 24BIT LV 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
MULTIPANEL CARD GUIDE 4.0" datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERMINAL,SOLIS R 2 1/4 AUPL datasheet.pdf
15000UF 50V 35X105 85C ST datasheet.pdf