Hirose Electric Co Ltd DF40JC-50DS-0.4V(53)
DF40JC-50DS-0.4V(53) picture photo
Mfg. Part Number
DF40JC-50DS-0.4V(53)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF40JC-50DS-0.4V(53).pdf
Availability of DF40JC-50DS-0.4V(53)
QUANTITY
DF40JC-50DS-0.4V(53) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF40JC-50DS-0.4V(53)
Internal Part NumberEIS-DF40JC-50DS-0.4V(53)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF40JC-50DS-0.4V(53)
Related LinksDF40JC-50D, DF40JC-50DS-0.4V(53) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF40JC-50DS-0.4V(53) Details Description
Related parts for DF40JC-50DS-0.4V(53)
IC ADC 8-BIT 33MHZ 28-SSOP datasheet.pdf
IND DELAY LINE 2.3NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf