Hirose Electric Co Ltd DF50A-16P-1V(51)
DF50A-16P-1V(51) picture photo
Mfg. Part Number
DF50A-16P-1V(51)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 16POS 1MM SMD AU
Datasheet Download
DF50A-16P-1V(51).pdf
Availability of DF50A-16P-1V(51)
QUANTITY
DF50A-16P-1V(51) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF50A-16P-1V(51)
Internal Part NumberEIS-DF50A-16P-1V(51)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Featured ProductDF50 Series Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF50
PackagingCut Tape (CT)
Contact TypeOuter Shroud Contact
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF50A-16P-1V(51)
Related LinksDF50A-16, DF50A-16P-1V(51) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF50A-16P-1V(51) Details Description
Related parts for DF50A-16P-1V(51)
RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 48 POS .217 SMD datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8DIPGW datasheet.pdf
PVC INSULATION BOOT datasheet.pdf
RES SMD 6.25KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC MPU I.MX6S 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf