Hirose Electric Co Ltd DF52-20P-0.8C
DF52-20P-0.8C picture photo
Mfg. Part Number
DF52-20P-0.8C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 20POS
Datasheet Download
DF52-20P-0.8C.pdf
Availability of DF52-20P-0.8C
QUANTITY
DF52-20P-0.8C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF52-20P-0.8C
Internal Part NumberEIS-DF52-20P-0.8C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF52
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeNon-Gender Specific
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)