Hirose Electric Co Ltd DF57-3P-1.2V(21)
DF57-3P-1.2V(21) picture photo
Mfg. Part Number
DF57-3P-1.2V(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1.2MM 3POS SMD
Datasheet Download
DF57-3P-1.2V(21).pdf
Availability of DF57-3P-1.2V(21)
QUANTITY
DF57-3P-1.2V(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF57-3P-1.2V(21)
Internal Part NumberEIS-DF57-3P-1.2V(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDF57 Low Profile Wire-to-Board Connectors
Video FileDF57 Swing Lock Connector System
Featured ProductDF57 Series Wire-to-Board Connectors
PCN Obsolescence/ EOLDF57 Series Feb/2015
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF57
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.047" (1.20mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeSwing Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF57-3P-1.2V(21)
Related LinksDF57-3P-, DF57-3P-1.2V(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF57-3P-1.2V(21) Details Description
Related parts for DF57-3P-1.2V(21)
CONVERTER DC/DC 5V OUT 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC CLOCK GEN FIELD PRG 24-QFN datasheet.pdf
BLUETOOTH HCI MODULE W/ ANTENNA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 580UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCO W/BUFFER AMP 24SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5.5A SYNC 8SOP datasheet.pdf