Bourns Inc. PM3604-15-B-RC
PM3604-15-B-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM3604-15-B-RC
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD
Datasheet Download
PM3604-15-B-RC.pdf
Availability of PM3604-15-B-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM3604-15-B-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM3604-15-B-RC
Internal Part NumberEIS-PM3604-15-B-RC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPM3600
PackagingBulk
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series60µH
Inductance - Connected In Parallel15µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel2.2A
Current Rating - Series1.1A
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel41 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series160 mOhm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
Height0.265" (6.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM3604-15-B-RC
Related LinksPM3604-, PM3604-15-B-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM3604-15-B-RC Details Description
Related parts for PM3604-15-B-RC
RES 0.62 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 420MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO SMA PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SC PLUG 2MM datasheet.pdf