Hirose Electric Co Ltd DF57-5P-1.2V(21)
DF57-5P-1.2V(21) picture photo
Mfg. Part Number
DF57-5P-1.2V(21)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1.2MM 5POS SMD
Datasheet Download
DF57-5P-1.2V(21).pdf
Availability of DF57-5P-1.2V(21)
QUANTITY
DF57-5P-1.2V(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF57-5P-1.2V(21)
Internal Part NumberEIS-DF57-5P-1.2V(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDF57 Low Profile Wire-to-Board Connectors
Video FileDF57 Swing Lock Connector System
Featured ProductDF57 Series Wire-to-Board Connectors
PCN Obsolescence/ EOLDF57 Series Feb/2015
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF57
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.047" (1.20mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeSwing Lock
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF57-5P-1.2V(21)
Related LinksDF57-5P-, DF57-5P-1.2V(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF57-5P-1.2V(21) Details Description
Related parts for DF57-5P-1.2V(21)
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO220AB datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SOLDER datasheet.pdf
OSC VCXO 166.6286MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS T/H R/A 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 20 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf