Hirose Electric Co Ltd DF57H-6P-1.2V(21)
DF57H-6P-1.2V(21) picture photo
Mfg. Part Number
DF57H-6P-1.2V(21)
Brief Description
CONN HEADER 1.2MM 6POS SMD
Datasheet Download
DF57H-6P-1.2V(21).pdf
Availability of DF57H-6P-1.2V(21)
QUANTITY
DF57H-6P-1.2V(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF57H-6P-1.2V(21)
Internal Part NumberEIS-DF57H-6P-1.2V(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDF57 Low Profile Wire-to-Board Connectors
Swing Lock Series Introduction
Video FileDF57 Swing Lock Connector System
Featured ProductDF57H Series
SeriesDF57H
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.047" (1.20mm)
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF57H-6P-1.2V(21)
Related LinksDF57H-6P, DF57H-6P-1.2V(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF57H-6P-1.2V(21) Details Description
Related parts for DF57H-6P-1.2V(21)
CONN SOCKET 20-26AWG SNAP-IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 19PO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 100' datasheet.pdf
SGE1510-3-0410A-400MQD-100FQD datasheet.pdf
SMITHS datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 12KV SCREW datasheet.pdf