Hirose Electric Co Ltd DF6-2P-3.96C
DF6-2P-3.96C picture photo
Mfg. Part Number
DF6-2P-3.96C
Brief Description
CONN HDR 2POS 3.96MM
Datasheet Download
DF6-2P-3.96C.pdf
Availability of DF6-2P-3.96C
QUANTITY
DF6-2P-3.96C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF6-2P-3.96C
Internal Part NumberEIS-DF6-2P-3.96C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDF62 Connectors
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF6
PackagingBulk
Connector TypeBoard-In
Contact TypeMale Pin
Number of Positions2
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeBoard Mount
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorWhite
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF6-2P-3.96C
Related LinksDF6-2P, DF6-2P-3.96C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF6-2P-3.96C Details Description
Related parts for DF6-2P-3.96C
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
BASE PLATE * datasheet.pdf
FAN AXIAL 175.5X107.2MM 48VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf