Hirose Electric Co Ltd DF60-3P-10.16DSA(26)
DF60-3P-10.16DSA(26) picture photo
Mfg. Part Number
DF60-3P-10.16DSA(26)
Brief Description
CONN HDR 10.16MM VERT PCB 3POS
Datasheet Download
DF60-3P-10.16DSA(26).pdf
Availability of DF60-3P-10.16DSA(26)
QUANTITY
DF60-3P-10.16DSA(26) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF60-3P-10.16DSA(26)
Internal Part NumberEIS-DF60-3P-10.16DSA(26)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF60 Board-to-Wire Connector, Carries 45 A
Standard Package64
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesEnerBee™ DF60
PackagingTray
Contact TypeBlade Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.400" (10.16mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF60-3P-10.16DSA(26)
Related LinksDF60-3P-10, DF60-3P-10.16DSA(26) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF60-3P-10.16DSA(26) Details Description
Related parts for DF60-3P-10.16DSA(26)
BOX ABS BLACK 4.61"L X 4.61"W datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN MINI PCI EXPRESS CARD R/A S datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC BUS BUFF/LINE DVR 3ST 5TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
CTV 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf