Renesas Electronics America DF61664W50FPV
DF61664W50FPV picture photo
Mfg. Part Number
DF61664W50FPV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
DF61664W50FPV.pdf
Availability of DF61664W50FPV
QUANTITY
DF61664W50FPV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF61664W50FPV
Internal Part NumberEIS-DF61664W50FPV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8SX/1600
PackagingTray
Core ProcessorH8SX
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
PeripheralsDMA, PWM, WDT
Number of I/O92
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size40K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LFQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF61664W50FPV
Related LinksDF6166, DF61664W50FPV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF61664W50FPV Details Description
Related parts for DF61664W50FPV
PAD THERMAL SIZE60 FOR AMPSS MOD datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 16SO datasheet.pdf