Hirose Electric Co Ltd DF62B-3S-2.2C(11)
DF62B-3S-2.2C(11) picture photo
Mfg. Part Number
DF62B-3S-2.2C(11)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT HOUSING 3POS 2.2MM
Datasheet Download
DF62B-3S-2.2C(11).pdf
Availability of DF62B-3S-2.2C(11)
QUANTITY
DF62B-3S-2.2C(11) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF62B-3S-2.2C(11)
Internal Part NumberEIS-DF62B-3S-2.2C(11)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF62
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions3
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF62B-3S-2.2C(11)
Related LinksDF62B-3S, DF62B-3S-2.2C(11) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF62B-3S-2.2C(11) Details Description
Related parts for DF62B-3S-2.2C(11)
FIXED IND 180UH 420MA 980 MOHM datasheet.pdf
ICL 20 OHM 20% 4A 17.5MM datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 500CPR 8MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
SUB-LENS TRIPLE MICRO datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 25V T/H datasheet.pdf