Hirose Electric Co Ltd DF62B-3S-2.2C
DF62B-3S-2.2C picture photo
Mfg. Part Number
DF62B-3S-2.2C
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 3POS WHT
Datasheet Download
DF62B-3S-2.2C.pdf
Availability of DF62B-3S-2.2C
QUANTITY
DF62B-3S-2.2C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF62B-3S-2.2C
Internal Part NumberEIS-DF62B-3S-2.2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDF62 Series Introduction
Featured ProductDF62 Connectors
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions3
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF62B-3S-2.2C
Related LinksDF62B-, DF62B-3S-2.2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF62B-3S-2.2C Details Description
Related parts for DF62B-3S-2.2C
SENSOR HI-IMP 100PSIA BUTN PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
PWR SUPPLY 48V 4.2A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf