Hirose Electric Co Ltd DF62P-13EP-2.2C
DF62P-13EP-2.2C picture photo
Mfg. Part Number
DF62P-13EP-2.2C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG PNL MNT 13POS
Datasheet Download
DF62P-13EP-2.2C.pdf
Availability of DF62P-13EP-2.2C
QUANTITY
DF62P-13EP-2.2C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF62P-13EP-2.2C
Internal Part NumberEIS-DF62P-13EP-2.2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDF62 Series Introduction
Featured ProductDF62 Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF62
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Number of Positions13
Pitch0.087" (2.20mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypePanel Mount
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Holder
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF62P-13EP-2.2C
Related LinksDF62P-1, DF62P-13EP-2.2C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF62P-13EP-2.2C Details Description
Related parts for DF62P-13EP-2.2C
IC ADC 12-BIT 250KSPS T/H 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 02POS VERT datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
MOD 4 HSG datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD CMOS 14-SOIC datasheet.pdf
COMPAK PCI STD SIGNAL datasheet.pdf
WHITE LED 6 VAC/VDC datasheet.pdf
680UF 200V 35X35MM 105C 10000H datasheet.pdf