Hirose Electric Co Ltd DF64-3P-4.5C
DF64-3P-4.5C picture photo
Mfg. Part Number
DF64-3P-4.5C
Manufacturer
Product Category
Solid State Lighting Connectors
Brief Description
CONN SSL RCPT HSG 3POS 4.5MM
Datasheet Download
DF64-3P-4.5C.pdf
Availability of DF64-3P-4.5C
QUANTITY
DF64-3P-4.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF64-3P-4.5C
Internal Part NumberEIS-DF64-3P-4.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductDF64 Horizontal 2-Piece Connector System
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilySolid State Lighting Connectors
SeriesDF64
PackagingBulk
StyleBoard to Board or Cable
Connector TypeReceptacle Housing for Non-Gendered Contact
Number of Positions3
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Pitch0.177" (4.50mm)
Fastening TypeLatch Lock
Features-
Housing ColorBeige
Wire Gauge-
Contact Material-
Contact Finish-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating350V
Current Rating3A, 4A, 5A
Ingress Protection-
Mating Cycles10
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF64-3P-4.5C
Related LinksDF64-3, DF64-3P-4.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF64-3P-4.5C Details Description
Related parts for DF64-3P-4.5C
CONN HEADER 38POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.52" CC datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf