Hirose Electric Co Ltd DF7-6P-3.96DSA
DF7-6P-3.96DSA picture photo
Mfg. Part Number
DF7-6P-3.96DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 3.96MM VERT TIN
Datasheet Download
DF7-6P-3.96DSA.pdf
Availability of DF7-6P-3.96DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7-6P-3.96DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7-6P-3.96DSA
Internal Part NumberEIS-DF7-6P-3.96DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7-6P-3.96DSA
Related LinksDF7-6P-, DF7-6P-3.96DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7-6P-3.96DSA Details Description
Related parts for DF7-6P-3.96DSA
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1148FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-STR MALE 5POS 2M datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 90W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 420W datasheet.pdf