Hirose Electric Co Ltd DF7-8P-3.96DSA(01)
DF7-8P-3.96DSA(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF7-8P-3.96DSA(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 3.96MM STR GOLD
Datasheet Download
DF7-8P-3.96DSA(01).pdf
Availability of DF7-8P-3.96DSA(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7-8P-3.96DSA(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7-8P-3.96DSA(01)
Internal Part NumberEIS-DF7-8P-3.96DSA(01)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF7
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7-8P-3.96DSA(01)
Related LinksDF7-8P-3., DF7-8P-3.96DSA(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7-8P-3.96DSA(01) Details Description
Related parts for DF7-8P-3.96DSA(01)
RECEPTACLE DIP SOCKET 28POS .6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC GATE INVERTER MINI LOG SC-88A datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf